safari-icon

Safari

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan ( Puanlanmadı )
Loading...
SafariİNDİR Windows
(36.7 Mb)

Safari İnternet Tarayıcısı

 

İnternet dünyasında rekabet günden güne artış göstermekte. Son açıklanan raporlarla beraber dünyanın çok büyük bir çoğunluğunda internetin kullanılabiliyor olması, alana yapılan yatırımlarında büyümesine neden oldu. Başta Google olmak üzere birçok dev şirketin ortaya çıkmasını sağlayan internet dünyasının en önemli bileşenlerinden biri ise arama motorları ve internet tarayıcıları. İnterneti kullanmak için adeta bir anahtar olarak gösterebileceğimiz internet tarayıcıları olmadan standart şekilde internet kullanımı da mümkün olmuyor. Bu durum ve sürekli artan rekabet tarayıcılar arasındaki yarışı da iyiden iyiye hızlandırdı. Yarışta çok öne çıkmasa da en başarılı tarayıcılardan birisi de Safari internet tarayıcısı.

 

Nedir Safari İnternet Tarayıcısı?

Safari tarayıcısının Google, Opera, Mozilla gibi tarayıcılardan biraz daha farklı bir yapısı var. Safari tarayıcılar Apple’ın geliştirdiği ve diğer tarayıcılara göre daha içe dönük bir sisteme sahip olan tarayıcılardır. MacOS ve iOS işletim sisteminin varsayılan tarayıcısı olarak gösterilen Safari tarayıcıların iPhone akıllı telefonlarında da MacBook bilgisayar serilerinde de en çok kullanılan tarayıcılar olduğunu söylemek yanlış olmaz. Yayınlandığı andan itibaren kullanım oranını sürekli olarak artıran ve güncellenemeye de devam eden tarayıcının birçok özelliği de diğer tarayıcılardan öne geçmesini sağlamakta.

 

Safari Tarayıcı Özellikleri

Basit ve diğer tarayıcılara göre çok daha sade bir arayüze sahip olan Safari, kendi içerisinde birçok sistem sahip. Doğrudan tarayıcı ile beraber pop-up bloklama sistemi entegre edilmiş RSS desteği ilk dikkat çeken ayrıntılar. Bunun dışında ekstra sekmeli gezinmeye de izin veren tarayıcıların diğer tarayıcılarda da standart olarak bulunan otomatik form doldurma özelliği, gizli tarama, yeniden boyutlandırma gibi özellikleri bulunmaktadır.

Özellikle JavaScript görüntülemelerinde maksimum hız sunan tarayıcıların güvenlik yönü ise yine başarılı olduğu bir başka nokta. Aslında Apple’ın hac haberlerinde sürekli olarak Safari tarayıcı açıkları gündeme gelse de tarayıcı genel olarak çok fazla açık bulunduracak bir yapıda değil. Bir yandan Apple’ın sürekli güncellemeler yayınlaması bir yandan da MacOS ve iOS’un katı kuralları aslında Safari internet tarayıcısının güvenliğini artıran detaylar. Sürekli olarak geliştirilmeye devam eden tarayıcının genel güvenlik testlerinde de diğer tarayıcılardan önde çıktığı biliniyor. Buna karşın çok sık güncellemeler alması ve tarayıcının ana güncellemeler dışında güvenlik yamalarını da almasının artısı oldukça büyük.

Safari BENZER İÇERİKLER
Safari YAPILAN YORUMLAR