notepad++-icon

Notepad++

1 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 5 5,00 ( 1 kez oylandı )
Loading...
Notepad++İNDİR Windows
(2.76 Mb)

Geliştiriciler için kodlama dillerine hakim olmak en çok önem verilen konu olarak bilinir. Bir geliştiricinin istenen programı ya da istenen uygulamayı yazması için öncelikle kullanacağı kodlama diline hakim olması ve oluşturduğu algoritmaları bu dil ile beraber programa dökebilmesi gerekmektedir.

Ancak programların sorunsuz bir şekilde yazılması ve eğer bir hata yapılırsa bu hatanın tespit edilmesi geliştiricinin dile hakim olması ile yapılabilir. Uygulama geliştirme, program yazma konusunda kodlamaya hakim olmak bu kadar önemli fakat tek başına da yeterli değil. Bunun dışında dikkat edilecek daha birçok nokta var.

Kodlama için kullanacağınız derleme programları da en az kodlama kadar önem arz eden bir konu. Yazacağınız dile destek veren bir derleyici program seçmek için öncelikle programın özelliklerini de iyi bir şekilde ele almanız gerekiyor. Bu noktada geliştiricilerin en çok tercih ettiği derleme programlarından birisi de Notepad++. Oldukça geniş bir kullanımı olan Notepad++ neden bu kadar çok tercih ediliyor? Özellikleri neler?

 

Notepad++ Özellikleri Neler?

Geliştiriciler için en ideal derleyici programlarından biri olan Notepad++ serisinin öncelikle desteklediği dillerden bahsedelim. Program C++, C, Java, XML, PHP, CSS, ASP gibi birçok desteğe sahip. Dil destekleri sayesinde sadece uygulama geliştirme alanında değil bunun dışında web geliştirme alanında da kullanılan program kullanım açısından da büyük kolaylıklar sağlıyor. Özellikle kodlama dillerinde yer alan etiketlerin farklı renkler ile betimlenmesi, satır sayılarının aynı şekilde detaylı gösteriminin yapılması ve hata uyarı sisteminin bulunması Notepad++ serisinin geliştiricinin işini epey bir kolaylaştırmasını sağlıyor.

 

Notepad++ Nasıl İndirilir ve Nasıl Kullanılır?

Program açık kaynak kodlu olduğu için programın istediğiniz sürümünü ücretsiz olarak indirmeniz mümkün. Sürekli yeni sürümlere de güncellenen uygulamanın resmi sitesinde her sürümünün yayını yapılıyor. Bunun dışında uygulamanın kullanımı ise standart derleme programlarına göre biraz daha kolay.

İlk açtığınızda karşınıza menü düzeni geliyor. Ana ekranda yer alan kod sayfasına istediğiniz kodları yazmanız ve derleme butonları ile doğrudan çalıştırmanız mümkün. Bunun dışında uygulamanın araçlar ve benzeri özelliklerini kullanmak için Windows menü sistemine yer veriliyor. Yani üst kısımda bulunan menü bar üzerinden tüm ayarlamalara ve tüm düzenlemelerin bulunduğu sekmelere ulaşabiliyorsunuz.

Notepad++ YAPILAN YORUMLAR