Mac OS’a Nasıl Format Atılır?

Mac OS’a Nasıl Format Atılır?

1 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 5 5,00 ( 1 kez oylandı )
Loading...
mac-format

Mac OS X işletim sistemi kullanan Macbook, Mac Pro vb. cihazlara format atılır mı? Mac’e nasıl format atılır? Mac fabrika ayarlarına nasıl döndürülür?

Apple‘ın tüm cihazları pratik ve kolay oluşlarıyla ünlüdür diyebiliriz. İşte format kısmındada Apple kendi farkını ortaya koyuyor ve Windows kadar karmaşık olmayan bir şekilde formatlanabiliyor.

 

Adım adım Mac’e format atma;

  1. Bilgisayarımızı öncelikle kapatıyoruz, daha sonra tekrar açarak CMD + R ve açma tuşuna uzun süre basarak bilgisayarın açılmasını bekliyoruz. Bilgisayar açılırken ekrana görüntü geldiğinde ve açma sesi duyulduğunda elimizi güç butonundan çekiyoruz ancak klavyede bulunan CMD + R tuşlarına basmaya devam ediyoruz.
  2. Karşımıza OS X Utilites ekranı çıkıyor ve burada Disk Utilities alanını seçip devam ediyoruz.
  3. Karşımıza disk yönetim ekranı çıkıyor, ve OS X yazılımının kurulu olduğu Machintosh HD diskini seçerek sağ tarafta bulunan ‘Erase’ (silme) bölümüne tıklıyoruz.
  4. Erase butonuna bastıktan sonra çıkan uyarı bölümünden yine Erase (sil) diyor ve devam ediyoruz.
  5. Bilgisayarı kapatmadan OS X Utilies ekranına geri dönerek, Disk Utilities kısmından Reinstall OS X yani tekrar yükleme kısmına geliyor ve Continue diyerek telif koşullarını da kabul edip devam ediyoruz.
  6. Çıkan ekranda Macintosh HD kısmını, yani sildiğimiz kısmı görüyor ve bu diski seçerek Install (Yükle) seçeneğine tıklıyoruz.
  7. Yükleme aşamasında internetten indirme yapacağı için internet bağlantımızın olması ve hali hazırda Apple kimliğimizin olması gerekiyor. Yoksa oluşturmanız gerekli.
  8. Son aşamada yüklemenin ne kadar süreceği belirtiliyor ve ilerlemeyi takip edebiliyorsunuz. Yalnız belirtmek gerekirki uzun bir süre gerekiyor bunun için, zira GB’larla ifade edilen bir indirme gerçekleşecek.

 

Artık son ayarlarınızı yaparak Mac’inizi ilk günlü gibi kullanabilirsiniz.

 

SDN Tarafından Hazırlanan Mac Format Videosunu İzleyebilirsiniz;

Mac OS’a Nasıl Format Atılır? YAPILAN YORUMLAR