Firefox tarayıcı eklentileri ve ayarları sıfırlama

Firefox tarayıcı eklentileri ve ayarları sıfırlama

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan ( Puanlanmadı )
Loading...
  • Ana Sayfa
  • BLOG
  • Firefox tarayıcı eklentileri ve ayarları sıfırlama
firefox

Mozilla Firefox Dünya üzerinde yaygın olarak kullanılan arama motorlarından biridir. Çok uzun süreli kullanım nedeniyle zaman içinde yavaşlayan Firefox’un hızlandırılması için sıfırlanması gerekebilir. Bu yavaşlamanın nedenlerinin tarayıcı üzerine yüklenen uygulamaların, temaların, ayarlar ve eklentilerin olduğunu söylemek mümkündür. İnterneti daha hızlı kullanabilmek ve tarayıcının performansını arttırmak için belirli periyotlarda ayarlarının ve eklentilerinin sıfırlanması gerekir.

 

Firefox Tarayıcı Eklentileri Ve Ayarları Sıfırlama:

 

Firefox tarayıcı eklentileri ve ayarları sıfırlama işlemi için herhangi ek bir uygulamaya gerek duyulmaz. Tarayıcının bünyesindeki sıfırlama özelliği kullanılarak bu işlem gerçekleştirilir. Bunu yaparken şunu da bilmek önemlidir: bu sıfırlama işlemi sonunda şifreler, kişisel sözlük, sekme ve pencereler, sık kullanılanlar, form bilgileri, geçmiş ve çerezler silinmeyecek ve korunacaktır. Fakat indirme geçmişi, araç çubukları, depolama, güvenlik ayarları ve sosyal özellikler sıfırlanacağı için lüzumu halinde bu verilerin önceden bir dosyaya yedeklenmesi önerilir.

 

 

Firefox Tarayıcı Eklentileri ve Ayarları Sıfırlama Nasıl Yapılır?

 

Öncelikle Firefox açılarak adres satırına about:support yazılır ve Enter tuşuna basılır. Bunu yaptıktan sonra destek sayfası açılır. Oradaki Firefox tarayıcısını yenile yazan yere de tıklanır ve bu işlem tamamlandığında ekrana hangi verilerin geri döndürüleceği ile ilgili bir ekran görünür. Ekranda yazan bitir butonuna tıklanarak Firefox tarayıcı eklentileri ve ayarları sıfırlama işlemine devam edilir. Bu noktada tarayıcı bir süre bekletecek ve açılan pencerede hiçbir yere basmadan işlemin tamamlanması beklenmelidir. Tarayıcı tekrar başlatıldıktan sonra ise ekrana başardınız yazısı gelecektir. Eğer açık olan sekmelerin geri döndürülmesi isteniyorsa yenileme işlemine başlamadan ekranda sunulan seçeneklerin hiç biri seçilmeden başlayalım yazan mavi butona tıklamak yeterli olacaktır.

 

firefox

 

Firefox tarayıcı eklentileri ve ayarları sıfırlama işleminden sonra eski tarayıcı ayarları ve eklentileri masaüstünde oluşturulan Eski Firefox verileri olarak adlandırılan bir klasörün içine kaydedilecektir.  Bu klasörde yer alan extensions adlı klasörde sıfırlama yapmadan önceki tüm eklentiler yer alır ve istendiği zaman o ayarlara tekrar dönülebilir. Fakat eski ayarların tekrar kullanmaması düşünülüyorsa kişisel verilerin güvenliği açısından bu klasör mutlaka silinmelidir.

 

Mozilla Firefox İndir

Firefox tarayıcı eklentileri ve ayarları sıfırlama YAPILAN YORUMLAR