mobil-radyo

Artık akıllı telefonlarda neden radyo yok?

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan ( Puanlanmadı )
Loading...
()

Eskiden hemen her telefonda yer alan Radyo özelliği artık çok ileri düzeyde akıllanan “akıllı” telefonlarımızda gitgide azaldı ve en son geldiğimiz noktada hemen hemen hiç bir cihazda radyo özelliği kalmadığını gördük. Belki de bir çoğunuz bu eksikliğin farkında bile değil ancak bu durumdan rahatsız olan bir grup imza kampanyası bile başlattı.

mobil-radyo

Bunun sebebi ise ilk bakıldığında gayet önemsiz ve olmasa da olur diyebileceğimiz bir özellik gibi görünen Radyo, doğal afet zamanlarında ve baz istasyonlarının çalışamaz hale geldiği her durumda bizim için hayat kurtarıcı olabilir.

 

Bir çoğumuz telefonumuzda radyo özelliği olmadığını gördüğünde internet üzerinden çalışan müzik dinleme ve radyo uygulamaları indiriyor ancak bu radyonun özelliklerini taşımadığı için doğal afet durumlarında kullanılamaz hale geliyor. Yapılan araştırmalarda telefonlarda FM Radyo çipi yer alsada müzik sağlayıcılar ve gsm operatörlerinin baskısı sebebiyle bu çip kullanılabilir hale getirilemiyor. Çünkü telefonlarda radyo olduğu müddetçe insanlar internetten ücretli yayınlanan müzikleri daha az indirecek, böylece müzik yapımcıları ve gsm operatörleri daha az para kazanmış olacak. İmza kampanyası başlatan bu grup ABD’de Sprint ve Blu şirketlerinden geri dönüş alarak bu özelliğin aktif hale gelmesi için gelişme kaydettiler.

 

İddialara göre Apple ise telefonlarında bu chip’in kesinlikle olmadığını söyleyerek bu hususta geri adım atmayacağını belirtiyor.

Artık akıllı telefonlarda neden radyo yok? YAPILAN YORUMLAR