ABD Kaspersky Antivirus Programını Yasakladı

ABD Kaspersky Antivirus Programını Yasakladı

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan ( Puanlanmadı )
Loading...
  • Ana Sayfa
  • BLOG
  • ABD Kaspersky Antivirus Programını Yasakladı
kaspersky

Ünlü Rus yazılım şirketi Kaspersky Lab artık Amerika’da yasaklandı. ABD’de kamu bilgisayarlarında artık kullanılmayacak olan Kaspersky’ın yasaklanma sebebi ise ABD’ye göre Moskova’nın maruz kaldığı siber sadırılar.

Tüm dünyada çok popüler olan ve milyonlarca kullanıcısı olan Kaspersky Antivirüs programının Rusya’nın aldığı siber saldırılar karşısında zarar görme ihtimali Amerika’nın güvenliğini de olumsuz yönde etkileyebileceği düşünülüyor ve İç Güvenlik Bakanlığı bu yazılımın tespit edilerek tüm sistemlerden kaldırılması gerektiğini duyurdu.

 

Rus yasalarına göre hükümetin şirketten istihbarat isteyebileceği ve bunu zorunlu hale getirebileceğini vurgulayan ABD yetkilileri 90 gün içinde Amerika sınırları içerisinde hiç bir kamu kurumunda bilgisayarlarda Kaspersky programının kalmayacağını bildirdi.

 

Diğer yandan Kaspersky karar itiraz ederek, Rus yasalarının yanlış yorumlandığını belirtti ve “Hiçbir kişi ya da kurum tarafından herhangi bir somut delil sunulmamakla birlikte, suçlamaların hepsi yanlış iddialar ve gerçeği yansıtmayan varsayımlara dayandırılmaktadır” açıklamasını yaptı.

 

ABD ile Rusya’nın aralarının pek de iyi olmadığı biliniyordu ancak asıl merak edilen konu bu gelişmenin hangi Antivirüs programını daha popüler bir hale getireceği oldu.

ABD Kaspersky Antivirus Programını Yasakladı YAPILAN YORUMLAR